Border gate award

Tegorocznym laureatem nagrody Border Gate będzie Simon Chinn – producent, m.in.: oscarowych dokumentów „Człowiek na linie” i „Sugar Man”. Wręczenie statuetki nastąpi 18 października, podczas gali otwarcia 7. MFPF REGIOFUN. 

Simon Chinn jest producentem odpowiedzialnym za największe sukcesy frekwencyjne i artystyczne filmów w kategorii kina dokumentalnego. Jest twórcą z bezcennym talentem do wynajdywania tematów społecznie aktualnych i przedstawiania ich w sposób ciekawy, trzymający w napięciu widza do ostatniego momentu. W roku 2008 realizuje „Człowieka na linie” – opowieść o przygotowaniach do artystycznego przestępstwa stulecia, do przejścia po rozciągniętej linie między wieżami Word Trade Center przez francuskiego linoskoczka w 1973 r. Obraz zdobył ponad 30 nagród w tym Oscara, ale też wyróżnienia na festiwalach, m.in.: w Sundance, Karlovych Varach. Ponadto film okazał się jednym z największych sukcesów frekwencyjnych kina dokumentalnego ostatnich lat. Kolejna produkcja Brytyjczyka „Projekt Nim” dotyczy moralnie wątpliwego, najbardziej radykalnego eksperymentu w historii, dokonanego na szympansie od narodzin wychowywanego przez ludzi. Film znowu dostrzeżony został na licznych festiwalach, m.in.: w Sundance. Kolejnym oscarowym filmem Chinna jest „Sugar Man”, który okrył sławą twórców, ale również wyciągnął z cienia zapomnianego piosenkarza Sixto Rodriqueza. Podczas półtoragodzinnego seansu widz wciągnięty zostaje w nieprawdopodobną wręcz historię Rodrigueza odkrytego po latach przez fanów z RPA. W roku 2012 powstaje „Everything or Nothing” o kulisach powstawania słynnej serii o Jamesie Bondzie – zestaw opowieści równie ciekawych jak przygody słynnego szpiega. W filmie udział wzięli niemal wszyscy odgrywający tytułową rolę i wielu innych twórców związanych z produkcją serii. Dwa najnowsze filmy produkowane przez Simona Chinna to „Balshoi Babylon” i „My Scientology Movie” – oba dotykające ważnych zjawisk, spraw aktualnych. Pierwszy przedstawia historię zamachu dokonanego przez tancerza na dyrektorze baletu Bolshoi, ujawniając tym samym pęknięcia w instytucji; natomiast drugi to głos na temat słynnej sekty, który przez samych zainteresowanych został potępiony.

Prawie wszystkie z opisanych filmów zobaczyć będzie można podczas 7. Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN, który odbędzie się w dniach 18 – 23 października br.

Nagroda Border Gate Award przyznawana jest wybitnym osobowościom z branży producenckiej. Po raz pierwszy nagroda została przyznana podczas 5. edycji MFPF Regiofun - otrzymał ją Peter Aalbaeck Jensen, producent filmów Larsa von Triera. Rok później wyróżnienie przyznano Piotrowi Dzięciołowi, założycielowi firmy Opus Film.

Newsletter

O festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych REGIOFUN to jedyna w Europie impreza poświęcona filmom, które powstały dzięki wsparciu regionalnych funduszy filmowych oraz pomocy miast, nagradzająca producentów. Przez sześć październikowych dni pokazujemy w Katowicach najciekawsze fabuły, dokumenty i animacje z całego świata, jakie nie mogłyby zostać zrealizowane, gdyby nie nowoczesny sposób ich finansowania. Spośród tysięcy tytułów starannie wybieramy te obrazy, które mogą widzów wzruszyć, zachwycić, poruszyć lub rozbawić. Nasz festiwal to miejsce spotkań i dyskusji, w których biorą udział producenci, reżyserzy, eksperci i przedstawiciele regionalnych funduszy z całego świata.
więcej

realizacja: deploy s.c.